Warning: strpos() [function.strpos]: needle is not a string or an integer in /home/ci5.cz/ci5.cz/klub/index.php on line 31
Klub CI5
TRYZNA ZA PETE KAPLANA  
Čtvrtek, říjen 25, 2007, 02:03 AM


Pavel Sedláček pro PETE KAPLANA

Vzpomínkový večer – tryzna za Pete Kaplana

Hluboce litovat mohou všichni ti, kdož ve středu 24.října večer nenašli cestu do klubu CI 5, kde se konal česko-americký večer, který byl tentokrát věnován vzpomínce na zcela jednoznačně nejlepšího a největšího českého hráče rock’n’rollu – nedávno zesnulého Pete Kaplana. Těžko si představit vzpomínku na nezapomenutelného muzikanta bez jeho legendární kapely Mefisto, kterou založil už na samém začátku šedesátých let a která také rámovala celý vzpomínkový večer. Odezněly snad všechny nejslavnější pecky z té slavné doby, kdy se u nás tahle muzika hrála pokoutně a pod stálým dohledem fízlů a bolševiků, kteří v ní plným právem viděli jednoho ze svých největších nepřátel. Kdysi kdosi řekl, že vynález elektrické kytary byl jedním z hlavních hřebíčků do rakve komunistické idiocie a každý, kdo slyšel staré pány, ze kterých se najednou na pódiu stávají mladí junáci a hrají možná dokonce lépe než ve svých nejslavnějších letech, musel být nadšen. Kromě prezentace všech možných historických sestav Mefista vystoupili jako brilantní sólisté kromě úhlavního zpěváka Viktora Sodomy i hosté, jmenovitě Pavel Sedláček a Josef Šimák a sóla si zazpívali i někteří muzikanti – ostatně všichni většinou s celým sálem.
Všichni - kdož jsme znali Pete Kaplana osobně - asi budeme souhlasit, že kromě party jeho nejlepších kamarádů bylo možná nejhezčím dárkem poslaným někam tam k němu nahoru vystoupení dívčí skupiny Apples, která jasně ukázala, že i holky za to pořádně umějí vzít a byli jsme svědky důkazu, že tahle muzika se jen tak neztratí. On už to tam nahoře Pete ohlídá, když už dostal ten povolávák tak zbytečně brzo

Josef ŠimákMefisto a Viktor SodomaSkupina APPLETRYZNA ZA PETE KAPLANA 
Středa, říjen 24, 2007, 08:38 AM
Českoamerický večer se skupinou MEFISTO - tryzna za P.Kaplana


Klub CI-5 březen 2007

První český Mistr Rock and Rollu
Autor: PAVEL BOBEK

Když mně v roce 1964 položil Jiří Černý anketní otázku, kdo je nejlepší český zpěvák, odpověděl jsem bez váhání: Petr Kaplan. Vlastně jsem neodpověděl zcela správně, bál jsem se, že když ho pojmenují tak, jak jsme ho znali, mou volbu neotisknou. Inženýr Petr Kaplan pro mne a pro nás byl a vždycky bude Pete Kaplan.
Byl tichý, trochu uzavřený, někdy i nerudný. Byl ale nezlomně charakterní. S konzistencí, kterou mnozí nazývali tvrdohlavostí. Byl to první český a československý Mister Rock and Roli a dodnes ho nikdo nepřekonal. Pamatuji se jako dnes, jak jsme někdy koncem padesátých let užasle poslouchali jeho chuckberryovskoukytaru a jerryleelewísovský . zpěv na jakémsi režimem sotva povoleném vystoupení v Technickém muzeu na Letné. Když jsem na jaře roku 1963 pomalu končil vojenskou službu, zazvonil u mne telefon. "Tady Pete, Pavle, hele, založili jsme s Mílou Růžkem a Pavlem Chrastinou kapelu a já musím na,půl roku na vojnu. Nechceš to vzít za mě?" Namítl jsem, že nejsem kytarista. "Tak vem s sebou Laurenta." Ta kapela se jmenovala Olympic a my v ní s Jiřím Laurentem dva roky hráli. To už se Pete dávno vrátil z vojny a mně tane na mysli, jak jsem ho vlastně zaskočil. Nu což, měl pevné nervy, horu energie a silnou vůlí - založil skupinu Mefisto.
Ta skupina dodnes existuje, není to tak dlouho, kdy hrála u nás v Břevnově. Pete mi volal, jestli si s ní nechci zazpívat. Nemohl jsem, zotavoval jsem se po nemoci.
Jiná nemoc teď', v sedmašedesáti letech, skolila Peteho. Nikomu se se svými starostmi nesvěřoval, na to byl příliš statečný. Svým nejbližším dal pokyn, aby se o jeho konci nic neříkalo. Nejsem tak blízký, tak to prozradím. Pete zemřel o poslední srpnové neděli.
Je mi to strašně líto. Mám jen štěstí, že byl dlouhá léta skvělým kytaristou a zpěvákem v naši semaforské kapele. Mám to štěstí, ale je mi to málo. Bude tu chybět. Bez něj náš rockandrollový svět už nikdy nebude kompletní.
Skupina ÚSVIT 
Úterý, říjen 23, 2007, 08:41 AMZpět Další